ΙΣΠΑΝΙΚΗ ΥΠΟΧΩΡΗΣΗ...

ΣΠΑΕΙ
0

Το όνειρο του μεταλλίου για την εθνική Νέων στο Ευρωμπάσκετ της Εσθονίας «έσβησε»… Πραγματοποιώντας πολύ κακή εμφάνιση, τα παιδιά του Κώστα Μίσσα γνώρισαν βαριά ήττα με 60-82 από την Ισπανία, στο δεύτερο προημιτελικό της διοργάνωσης και έμειναν εκτός τετράδας. Πλέον, θα παίξουν για τις θέσεις «5-8», αντιμετωπίζοντας το μεσημέρι του Σαββάτου (20/7, 13:30) το Μαυροβούνιο.

Πρόβλημα στην κυκλοφορία, λάθη, κακές επιλογές στο επιθετικό κομμάτι από τη μία πλευρά και άμυνα που δεν μπόρεσε αρχικά να
σταματήσει τα τρίποντα των Ισπανών και στη συνέχεια τις διεισδύσεις τους ήταν οι βασικοί λόγοι της ήττας. Ένα ημίχρονο άντεξαν οι διεθνείς (37-40).

Κακή εμφάνιση από τον Αντετοκούνμπο, που πέτυχε μόλις 5 πόντους (οι 3 με τρίποντο… από τη σέντρα στη λήξη του αγώνα), ο οποίος είχε προσαρμοσμένη την ισπανική άμυνα πάνω του. Μετά από έξι σερί νίκες, η Ελλάδα έχει γνωρίσει, πλέον, δύο συνεχόμενες ήττες (Τουρκία και Ισπανία).
Λαρεντζάκης με 15 πόντους, Μποχωρίδης με 13 και Παπαπέτρου με 12 οι πρώτοι σκόρερ της εθνικής, ενώ από την άλλη πλευρά Ντίεθ με 23 και Φερνάντεθ με 21 πόντους οδήγησαν επιθετικά τους «φούριας ρόχας», οι οποίοι ιδίως στο δεύτερο ημίχρονο επέβαλαν πλήρως το ρυθμό τους και έφτασαν άνετα, τελικά, στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 37-40, 45-62, 60-82.
ΕΛΛΑΔΑ (Μίσσας): Μποχωρίδης 13 (1), Λαρεντζάκης 15 (1), Παπαπέτρου 12 (2), Καραμαλέγκος, Καλογιαννίδης 3, Σλαφτσάκης, Μήτσιαλος, Αντετοκούνμπο 5 (1), Μελισσαράτος 2, Αγραβάνης 6, Καμπερίδης 4, Γόντικας.
ΙΣΠΑΝΙΑ (Αλόνσο): Μότος, Αμπια, Βίβες 9 (1), Φερνάντεθ 21 (2), Σανθ, Κόντε, Κόστα, Ντίεθ 23 (3), Μέντορι, Σουάρεθ 14 (4), Ολαϊθόλα 4, Σάιθ 11.