ΔΕΝ ΣΤΑΜΑΤΕΙ ΤΟ ΕΘΝΙΚΟ... ΤΡΕΝΟ!

ΣΠΑΕΙ
0

Τίποτα, τίποτα δεν τη σταματά! Η Εθνική ομάδα Νέων συνέτριψε 70-47 την αντίστοιχη του Μαυροβουνίου, παρέμεινε αήττητη σε έξι παιχνίδια στο Ευρωμπάσκετ U20 της Εσθονίας και εξασφάλισε –μαθηματικά- την πρόκριση στα προημιτελικά της διοργάνωσης. Πρώτος σκόρερ για το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα ήταν ο Γιάννης Παπαπέτρου με 17 πόντους, με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να κάνει νταμπλ-νταμπλ με 12 πόντους και ισάριθμα ριμπάουντ!

Μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο αντιστάθηκαν οι Μαυροβούνιοι στα παιδιά του Κώστα Μίσσα, με την Εθνική ομάδα να προηγείται παρ' όλα αυτά στο τέλος του, με σκορ 16-12. Στο δεύτερο, το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα έβαλε και τα σουτ στην… εξίσωση, με το πρώτο ημίχρονο να το βρίσκει στο +11.

Όπως τελείωσε το πρώτο, έτσι και στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα του Μίσσα συνέχισε στο ίδιο τέμπο και με το υπέρ της επιμέρους σκορ 29-7, έκλεισε την τρίτη περίοδο στο +33, που ήταν και η μέγιστη διαφορά στο ματς. Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν… διαδικαστικού χαρακτήρα, με την Εθνική ομάδα να παίρνει τη νίκη με το τελικό 70-47.

Τα δεκάλεπτα: 16-12, 30-19, 59-26, 70-47.

Ελλάδα (Μίσσας): Μποχωρίδης 10 (1), Παπαπέτρου 17 (3), Καραμαλέγκος, Καλογιαννίδης, Σλαφτσάκης 5 (1/3δίπ., 1/1τρίπ., 2ρ., 2ασ., 1κλ. σε 21:56), Μήτσιαλος 4 (2/2δίπ., 0/1τρίπ., 3ρ., 2λ. σε 14:27), Αντετοκούνμπο 12 (2 τρίπ., 12ρ.), Μελισσαράτος 2, Αγραβάνης 11 (1), Καμπερίδης 7 (1), Γόντικας 2.

Μαυροβούνιο (Παβίσεβιτς): Φάτιτς, Κασάλιτσα, Μούσοβιτς, Ζίζιτς, Βούσοβιτς 5, Βρμπίτσα, Μούγκοσα 6, Μίκοβιτς 10, Μρντακ, Νίκολιτς 5 (1), Πάβιτς 12, Λάτκοβιτς 9.