ΠΡΩΤΗ ΗΤΤΑ ΚΑΙ ... ΙΣΠΑΝΙΑ

ΣΠΑΕΙ
0

Την πρώτη της ήττα στο Ευρωμπάσκετ της Εσθονίας γνώρισε η Εθνική Νέων ωστόσο επί της ουσίας δεν... έχασε τίποτα περισσότερο από την -τυπική- πρωτιά του ομίλου. Αυτή πήγε στους Τούρκους που επικράτησαν με 72-70.

Πλέον η Ελλάδα θα αντιμετωπίσει στα προημιτελικά την Παρασκευή (19/7, 18:00) την Ισπανία, που παρότι μπήκε ως φαβορί στο τουρνουά, τερμάτισε στην τρίτη θέση του άλλου ομίλου και θα βρεθεί στο δρόμο της Εθνικής μας.

Η Ελλάδα που επέστρεψε από το -18 είχε στα χέρια της την τελευταία επίθεση που θα μπορούσε να στείλει το παιχνίδι, ωστόσο ο εκ των κορυφαίων, Ιωάννης Παπαπέτρου υπέπεσε σε βήματα.
Σε αυτά τα επίπεδα κατάφερε να τη διατηρήσει και στο δεύτερο δεκάλεπτο, έχοντας βελτιωθεί αισθητά στην άμυνα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Παπαπέτρου και ο Καμπερίδης πήραν στις πλάτες τους επ[ιθετικά την ομάδα με την Εθνική να ισοφαρίζει στο 25' σε 39-39 και στο 29΄μετά από τρίποντο του Παπαπέτρου να παίρνει προβάδισμα 7 πόντων (47-54). Ωστόσο ένα γρήγορο 6-0 των Τούρκων τους έφερε σε απόσταση αναπνοής στη λήξη της περιόδου (53-54).

Όπως αναμενόταν το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν ντέρμπι, με την Τουρκία όμως να εκμεταλλεύεται τα ελληνικά λάθη και να προηγείται με +10 (69-59) στο 36'. Με τον Αντετοκούνμπο καλά κλεισμένο στην επίθεση, αλλά τον Μποχωρίδη να... προστίθεται στους Παπαπέτρου, Καμπερίδη οι Έλληνες διεθνείς έτρεξαν ένα σερί 8-0 μειώνοντας σε 69-67.

Στα 31'' ο Μποχωρίδης με τρίποντο μείωσε σε 72-70 και στην τελευταία τουρκική επίθεση... βγήκε η άμυνα. Με 10'' να απομένουν ο Παπαπέτρου ανέλαβε την τελευταία επίθεση, ωστόσο το ντράιβ που επιχείρησε σταμάτησε στα βήματα που έκανε και η Τουρκία πήρε την πρώτη θέση.

Τα δεκάλεπτα: 20-11, 36-27, 53-54, 72-70
ΤΟΥΡΚΙΑ (Τοκέρ): Αλτίν, Ερόγλου 23, Τσαντάν 2, Τουρέν 2, Ντοκουγιάν 8, Γκεγίκ 7, Τουντσέρ, Μουτλού, Ερντογάν, Τεκίν 11, Ερουλκού 19

ΕΛΛΑΔΑ (Μίσσας): Μποχωρίδης 24 (5ρ, 3 ασ), Λαρεντζάκης 6, Παπαπέτρου 20 (6ρ), Καραμαλέγκος, Καλογιαννίδης, Σλαφτσάκης, Μήτσιαλος, Αντετοκούνμπο 1 (11ρ), Μελισσαράτος, Αγραβάνης 2, Καμπερίδης 17 (7ρ), Γόντικας